Dożynki Diecezjalne

niedziela, 30 Sierpień 2020

30 sierpnia w Katedrze Rzeszowskiej odbyły się dożynki diecezjalne podczas których, rolnicy podziękowali Bogu za zebrane plony. A my – dziękowaliśmy za ich trud związany z codzienną pracą na roli. Uroczystość uświetnił wieniec z naszej parafii.

Jego symbolika odwołuje się do Polski i ważnych rocznic,  które świętujemy w tym roku: 100 lecia Cudu nad Wisłą i 40-lecia powstania NSZZ "Solidarność".

Kontur dożynkowego wieńca przedstawia naszą Ojczyznę. Z przodu widzimy obraz Matki Bożej Robotników Solidarności, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę i powstający pod Jego wezwaniem w kościół w Rzeszowie. Z tyłu wieńca przygotowanego przez naszych parafian, widnieje godło Polski i okolicznościowe logo Solidarności. Wieniec uwity jest z  różnych rodzajów zbóż symbolizujących naszą różnorodność jako obywateli, a zarazem bliskość w budowaniu wspólnoty jaką jest Ojczyzna i Kościół. W tym zadaniu wspiera Maryja, której peregrynację obrazu przeżywamy w naszej diecezji w tym roku. Pomocą i opoką dla nas w tym dziele jest również nasz patron – bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

I jak usłyszeliśmy w dzisiejszej homilii wygłoszonej przez JE. ks. bp Edwarda Białogłowskiego: "Dziękczynienie za plony to okazja do zobaczenia dobroci Boga, który nieustannie troszczy się o człowieka, jego los i byt".