Koncert organowy w wykonaniu prof. Andrzeja Chorosińskiego

niedziela, 24 Maj 2015

        W niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 24 maja 2015 r. po Mszy Świętej o godzinie 11.00 odbył się w naszej Parafii koncert organowy.
Wykonawcą koncertu był profesor Andrzej Chorosiński. Artysta ukończył studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego, z wyróżnieniem w 1972 roku. W latach 1969-1974 odbył studia kompozytorskie pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza. W 1972 roku uczestniczył w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Floor Peetersa w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w Watykanie czy Katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku. Town Hall w Adelajdzie.
Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty” płycie CD nagranej w Bazylice w Licheniu. Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna.
W roku 1992 otrzymał tytuł naukowy Profesora sztuk muzycznych. Jest profesorem klas organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W latach 1987-1993 był prorektorem, a w latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1993 - 2000 był członkiem Prezydium Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych.
W tym okresie uczestniczył w tworzeniu programów międzynarodowych Sokrates i Erasmus. Sprawował również godność przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce.
Posiada liczne odznaczenia i nagrody, m.in. Zasłużonego Działacza Kultury, medal Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti, Gloria Artis.
W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Keymung University w Południowej Korei. Jest honorowym obywatelem Fromborka, Jeleniej Góry i Kłodzka, Polanicy Zdrój. Godności te otrzymał za zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej.
        Jest konsultantem i autorem licznych projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce jak również w Niemczech, Kanadzie i Japonii.
Piastuje godność Rzeczoznawcy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego d.s. budownictwa organowego.

Podczas koncertu artysta wykonał:
Johann Sebastian Bach - Toccata d moll
Wolfgang A. Mozart - Rondo a moll
Charles Gounod - Marsz z Op. Joanna d’Arc
Edward Grieg - Taniec Anitry z suity „Per Gynt”
Leon Boellmann - Toccata

Wybitny polski organista, prof. Andrzej Chorosiński oczarował zdumiewającą wirtuozerią licznie zgromadzonych w świątyni miłośników muzyki organowej. Wspaniałe interpretacje repertuaru, spotkały się z wyjątkowo entuzjastycznym przyjęciem przez melomanów. Gromkim owacjom nie było końca. Publiczność wymusiła na soliście wykonanie bisu, którym była Wiosna Vivaldiego z cyklu Cztery Pory Roku. Prof. Andrzej Chorosiński zgotował wszystkim przybyłym na koncerty wielką ucztę muzyczną.