8. rocznica beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki

środa, 6 Czerwiec 2018

Mija 8 lat od beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, męczennika za wiarę, kapłana Solidarności, obrońcy praw człowieka, zamordowanego przez funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki.

Opinia publiczna w Polsce i na świecie, już z chwilą śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, 19 października 1984 roku, uznała go za męczennika.

O męczeństwie ks. Jerzego od samego początku przekonany był św. Jan Paweł II.  Już miesiąc po pogrzebie księdza Jerzego Popiełuszki, papież przekazał do kościoła, w którym został pochowany kapelan Solidarności kielich z napisem, w którym zapewnił o modlitwie "za męczennika".

Święty Jan Paweł II przybył do grobu księdza Jerzego Popiełuszki na długo przed jego beatyfikacją w 1987 roku, w czasie swojej trzeciej pielgrzymki do Polski. Wiele lat później, w roku 1991, podczas kolejnej pielgrzymki, czterokrotnie mówił o nim, jako o męczenniku.

Proces beatyfikacyjny księdza Jerzego Popiełuszki rozpoczął się w 1997 roku i zakończył w 2009. Do beatyfikacji doszło 6 czerwca 2010 roku w Warszawie. Mszy przewodniczył arcybiskup Angelo Amato, ówczesny prefekt Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża Benedykta XVI odczytał akt beatyfikacyjny. W uroczystości wzięło udział 140 tysięcy osób.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach koło Suchowoli. Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia.

Posłuchaj audycji Radia Rzeszów "W ogrodzie wiary". O bł. ks. Jerzym Popiełuszko rozmawia z proboszczem, parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Rzeszowie Pani Irena Markowicz.