Komunikat o błędzie

Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE w eval() (linia 11 z /home/popieluszko/ftp/web_popieluszko/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).

Niedziela Biblijna. Jak rozważać Słowo Boże?

niedziela, 5 Maj 2019

Czynność czytania znamy dobrze z naszej codzienności. Na tym polega jednak nie tylko nasza korzyść, ale i nasza „bieda”. Jesteśmy „okaleczeni” niedobrymi nawykami czytania. Po pierwsze – często nie chce nam się czytać, a przez niechęć do czytania usiłuje do naszego wnętrza wejść demon lenistwa. Po drugie – nasze czytanie ma często charakter „gazetowy”. Czytamy wrażeniowo, sensacyjnie. Właściwie przeglądamy tekst i błądzimy oczami po tytułach. Czytamy interesownie, często wybierając tylko to, co nam odpowiada, i „skacząc” po tekście. Warto wiedzieć, że te pozornie „niewinne” obciążenia mogą także pojawić się w naszej lekturze słowa Bożego.

W chwili, gdy bierzemy do ręki Biblię, musimy uświadomić sobie, że podejmujemy czytanie, które jest niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Nie może ono przypominać czytania jakichkolwiek innych książek czy gazet zapisanych ludzkim słowem. Czytanie słowa Bożego jest zawsze osobowym spotkaniem.

Dobrym sposobem uważnego czytania i słuchania jest powolne, kilkakrotne czytanie. Czasem mamy wrażenie, że kiedy drugi i trzeci raz czytamy ten sam tekst, tracimy czas, tymczasem w tradycji Ojców powolne, kilkakrotne czytanie miało duże znaczenie. Dzięki niemu człowiek może stopniowo skupić całego siebie na słowie Bożym. Powtarzanie czytania słowa Bożego staje się prawdziwą szkołą jego cierpliwego słuchania zwłaszcza wówczas, gdy prowadzimy ruchliwy i napięty tryb życia.

Szukanie. Jeśli przeczytaliśmy słowo Boże uważnie, całym sobą, wówczas uruchomi się w nas naturalna postawa szukania. Chcąc to przybliżyć, warto posłużyć się obrazem stawiania budowli. Określony fragment tekstu biblijnego, który mamy czytać, jest jakby „budowlą”, „domem”. Budowle są różne, mają odmienną strukturę, inny plan. Każdy określony fragment Pisma Świętego jest taką właśnie „budowlą” o niepowtarzalnej, jedynej strukturze. Ma swój fundament, czyli swoje słowo kluczowe. Jest to „kamień węgielny”, na którym bazuje cała struktura i zasadza się całe przesłanie tekstu. Odkrycie fundamentalnego dla tekstu słowa jest momentem strategicznym. Jeśli je odkryjemy, możemy powoli „rozbudowywać” nasze rozumienie tekstu. Jeżeli więc znajdziemy fundament, zrozumiemy, że wszystkie pozostałe słowa służą do lepszego zrozumienia całego tekstu, natomiast nieodnalezienie go sprawi, że pozostaniemy „na zewnątrz” słowa Bożego.

Waga czasu. Zażyłość z Pismem Świętym pozwalającą głęboko doświadczyć słowa Bożego zdobywamy powoli. Podobnie rzecz ma się z intuicją odkrywania tego, co jest kluczowe w tekście.
Od czego należałoby rozpocząć? Początkującym tradycja mówi: „Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj słowo Boże!”. Należy więc przyswoić sobie praktykę ciągłego czytania. Trzeba codziennie czytać jakiś fragment Pisma Świętego, uczyć się czytania słowa Bożego, wchodzić w jego klimat.
Oczywiście każdy powinien czytać i zgłębiać słowo Boże według własnej miary i swoich możliwości. Jak mówił św. Grzegorz Wielki, dla każdego, kto wiernie czyta słowo Boże, zawsze aktualna pozostaje obietnica Scriptura crescit cum legente. Pismo Święte rośnie bowiem razem z czytającym: z dzieckiem jest jak dziecko, z młodzieńcem jak młodzieniec, z dorosłym jak dorosły.

Etapy medytacji

Przygotowanie – Odpowiednie miejsce umożliwiające skupienie
– Odpowiedni czas – bez pośpiechu
– Odpowiednia pozycja ciała – nie za wygodna, żeby nie zasnąć; na tyle wygodna, żeby nie przeszkadzała; tak godna żeby sama była modlitwą
Medytacja
1. Wzywam pomocy Ducha Świętego – korzystam ze znanych mi modlitw lub własnymi słowami

2. Uświadamiam sobie obecność Boga – tu i teraz dla mnie i we mnie

3. Uświadamiam sobie, że Jezus jest moim Przyjacielem – cieszy się mną, i z tego spotkania, jest mi życzliwy, to jest spotkanie miłości

4. Uświadamiam sobie, że Jezus chce teraz do mnie mówić przez Słowo Pisma, chce mi powiedzieć coś konkretnego, ważnego dla mojego życia.

5. Wzbudzam w sobie ciekawość – zastanawiam się co Jezus mi chce powiedzieć, oczekuję na Jego słowo.

6. Czytam określony fragment Pisma – po woli ze zrozumieniem; jeśli trzeba to po raz drugi i trzeci

Uwagi:
– wybieramy krótki i jednolity tematycznie fragment
– pierwsze przeczytanie dla zrozumienia (zaznaczyć niezrozumiałe miejsca dla późniejszego wyjaśnienia)
– ponowne przeczytanie z próbą odpowiedzi na pytanie: czego Bóg uczy ludzi przez ten tekst
– najważniejsza część: co ja powinienem zmienić w swoim postępowaniu.
Pomocą w tej części mogą być następujące pytania:
• – co powinienem przestać robić ?
• – co powinienem robić lepiej ?
• – co powinienem zacząć robić ?

7. Trwam w ciszy oczekując głosu Boga w mojej myśli, w sercu. Szukam odpowiedzi na pytanie: co Bóg mi chce dziś powiedzieć?

8. W osobistym notatniku zapisuję rodzące się myśli

9. Zapisuję postanowienie – drobne, możliwe do realizacji i to realizacji dzisiaj w warunkach w jakich się znajduję

10. Dziękuję Bogu za Słowo i czas spędzony razem