Niedziela Świętej Rodziny

niedziela, 27 Grudzień 2020

W pierwszą niedzielę po Uroczystości Narodzenia Pańskiego Kościół obchodzi w liturgii święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. W naszej parafii mszy św. o godz. 10:30 przewodniczył i słowo Boże wygłosił Ksiądz Biskup Kazimierz Górny, pierwszy biskup diecezji rzeszowskiej oraz wieloletni przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

Ksiądz Biskup w homilii wskazał na Świętą Rodzinę jako na doskonały wzór do naśladowania dla wszystkich chrześcijańskich rodzin, wobec których obecna sytuacja zarówno w Polsce jak i na świecie staje się coraz bardziej niesprzyjająca. Wezwał wszystkie rodziny do stawania się „twierdzami”, w których chronione będą takie wartości jak wiara w Boga, wzajemna miłość oraz zdrowy patriotyzm. Zwrócił także uwagę na szerząca się plagę rozwodów, zaznaczając, że głównym ich powodem jest odejście od wspólnej małżeńskiej i rodzinnej modlitwy oraz zaniedbanie niedzielnej mszy świętej. Na koniec przypomniał wszystkim małżonkom, że ich wzajemna miłość do siebie powinna być odzwierciedleniem miłości Chrystusa do Kościoła.

Po homilii maiło miejsce odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, które małżonkowie składali sobie wobec Boga w dniu zawarcia sakramentu małżeństwa.

Na zakończenie mszy św. Ksiądz Biskup podziękował wszystkim rodzinom za przekazywanie wiary i polskiej tradycji oraz życzył wszystkim odwagi do stawania w obronie chrześcijańskiej wizji rodziny i każdego poczętego życia, jako daru samego Boga.